مشخصات کتاب:

ناشر: انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

نام کتاب: آبیاری بارانی و قطره ای (اصول تهیه طرح های اجرایی)

تالیف: دکتر حسین ابراهیمی

نوبت چاپ: ۱۳۹۰

شابک:۶-۵۹۵-۴۷۷-۹۶۴-۹۷۸

مرکزپخش: مشهد خیابان راهنمایی جنب دانشکده علوم

پیشگفتار

استفاده بهینه از نهادهای کشاورزی و بویژه آب باعث ایجاد کشاورزی پایدار و تولید مطمئن غذای جمعیت رو به رشد خواهد شد.در کشورهای گرم و خشک مشابه ایران ، کشاورزی فاریاب درصد قابل توجهی از سطح زیرکشت را به خود اختصاص خواهد داد که باید نیازآبی محصولات با روشهای آبیاری در اختیار گیاه قرارگیرد. مناسب خواهد بود که بسته به شرایط اقلیمی، خاک، آب و گیاه از روشهایی استفاده گردد که راندمان آبیاری بالایی داشته و تلفات آب به حداقل برسد. روشهای آبیاری سطحی با راندمان بالا و آبیاری تحت فشار میتواند جایگزین روشهای سنتی گردد. برای رسیدن به این هدف لازم است دانش فنی طراحی، اجرا و بهره‌برداری از سیستمهای آبیاری افزایش یابد. خوشبختانه درسالهای اخیر درخصوص روشهای آبیاری تحت فشار توسط اساتید دانشگاه کتب مناسبی منتشر گردیده است.کتاب طراحی روشهای آبیاری تحت فشار (دکتر امین علیزاده) و کتاب آبیاری قطره‌ای (دکتر علیزاده) و کتاب آبیاری قطره‌ای (دکتر ضیا تبار احمدی) از جمله کتابهای مفید در این زمینه است که مطالعه این کتب به خوانندگان توصیه میشود.

کتاب حاضر در سال 1375 بصورت دستورالعمل طراحی توسط نگارنده و با همکاری آقای مهندس عابدیان در معاونت فنی زیربنایی وقت وزرات کشاورزی و با هدف بازآموزی و آموزش در دوره‌های آبیاری تحت فشار برای کارشناسان آبیاری تهیه گردید. از این مجموعه برای تدریس درس روش‌های آبیاری تحت فشار در گروه مهندسی آب و همچنین در دوره‌های تخصصی آبیاری تحت فشار استفاده گردیده‌است. هدف اصلی در این مجموعه آموزش طراحی روشهای آبیاری تحت فشار است و باطبع از ارائه موارد تئوری اجتناب شده است که درصورت نیاز، خوانندگان را به مطالعه کتب فوق‌الذکر توصیه مینمایم.

هدف اصلی از چاپ این کتاب طراحی گام به گام و کاربردی روش آبیاری بارانی و قطره‌ای است و در هر فصل مثال‌هایی ارائه شده است و در پایان هر فصل نیر نمونه‌ای از پروژه‌های واقعی، بطور کامل طراحی و لیست لوازم و آیتم‌های اجرایی نیز آورده شده است.این کتاب به دانشجویان رشته مهندسی آب و بویژه به کارشناسان این رشته که درزمینه طراحی و اجرای سیستمهای آبیاری بارانی و قطره‌ای در شرکت‌های مشاور، طراح و مجری فعالیت دارند توصیه میشود.

                                     

+ نوشته شده توسط دکتر حسین ابراهیمی در دوشنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۰ و ساعت 21:14 |